Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Potrzebujesz zamówić motoreduktor planetarny? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe składające się głównie z przekładni i silnika. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do lekkich, umiarkowanych albo dużych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych typów silników (BLDC, AC, DC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki górskie i aeratory. Duże spektrum typów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych kombinacji, które dzisiaj oferują czołowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]