Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Dowiedz się więcej o silniku elektrycznym DC na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie lub ogromne, te silniki zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.

Co powinno się wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Rolą silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Edison, Moritz Jacobi i Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze nieruchomego stojana, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora i szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestną pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Teza, iż silniki DC są używane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem samochodzików czy pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie podarujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silniczków na prąd stały korzystają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od szanowanych światowych marek.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]