Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż wcześniej bywały przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak na przykład we Włoszech, w Irlandii, w Kanadzie albo w Brazylii, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług staroświeckich przesądów biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, datę ślubu lub imię małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały potęgę uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia stosuje się przeważnie platynę i złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, są one również częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]