mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru nietrudno pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Kolory, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest skutkiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do eleganckich kreacji – świetnie wygląda również na co dzień. Istotna okazuje się też różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.