Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest cukrem, który występuje w różnych tkankach organizmów żywych, np. w mazi stawowej. Aczkolwiek najwięcej można go znaleźć w skórze. Biostymuluje on produkcję kolagenu, a przy tym posiada też zdolność wiązania sporych ilości tlenku wodoru, a więc wody, i to właśnie między innymi za jego sprawą skóra jest sprężysta. Wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego sukcesywnie się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. Tak powstają zmarszczki, stanowiące naturalne następstwo nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się.
Kwas hialuronowy i jego ogólne stosowanie w medycynie
Choć kwas hialuronowy głównie kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny używany jest w zdecydowanie większym zakresie. Używa się go m.in. w otolaryngologii do odbudowy strun głosowych oraz w proktologii do nawilżania błony śluzowej. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, podniesienie brwi, korekcja kształtu nosa, modelowanie okolic ust, podbródka oraz brody, redukcja cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się również na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).
Ile trwa zabieg kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, stąd ewentualne reakcje alergiczne lub podrażnienia po zabiegu pojawiają się z rzadka, lecz nie można z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem wywiad, w trakcie którego weryfikuje, czy istnieją przeciwwskazania do przystąpienia do procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak m.in. ciąża, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry lub trądzik, a także ewentualna nadwrażliwość na ten cukier.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą miękkiej kaniuli, która dzięki obłej końcówce nie rani tkanek jak zwyczajna igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się około 2-3 dni. Należy zaakcentować, że efekty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, bowiem związek ten ulega procesowi metabolizmu przez organizm.