Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Pokaźna porcja wiedzy o urologu w Krakowie. Zobacz koniecznie!

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które odnotowały u siebie pewne przejawy choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych symptomów! Sprawdź, kiedy trzeba umówić się na konsultację do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek. Na choroby układu moczowego może wskazywać mnóstwo rozmaitych symptomów, które często są lekceważone przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na które więc objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany powiązane z moczem, a więc zauważenie w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale również pieczenie albo ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza lub pleców i obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni umówić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada także odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Codzienność dyżuru urologa – wazektomia, leczenie wodniaka jądra i złożone zabiegi

Pacjenci często przychodzą do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, jak np. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]