Profilaktyka przed przeziębieniem na co dzień

Jesienne wahania temperatur źle wpływają na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas kaszel, ból gardła i katar. Aby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować domowe metody, które pozwalają chronić organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy kilka z nich.

Podniesienie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej kąpieli czy herbaty. Do herbaty można dołożyć sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie sporą dawkę witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest także bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz odrobina cynamonu. Aby dodać napojom nieco słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co oprócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są także cebula i czosnek. Na ich bazie opracowuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, żeby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać co parę godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też należy spożywać parę razy dziennie.

Jak uśmierzyć ból gardła?

Gdy pojawia się uczucie drapania w gardle, warto przetestować mieszankę miodu, masła oraz mleka. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, aby mleko nie było za gorące, bowiem zniweluje to dobroczynne działanie masła i miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również picie herbaty z szałwii czy płukanie gardła wodą z solą.

Czemu należy reagować na pierwsze symptomy przeziębienia?

Mimo, iż pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy natomiast na uwadze, że jeśli objawy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.