Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to choroba, która niesłychanie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega choroba?

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się również podwójne widzenie. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie dolegliwość jest adiustowana z użyciem soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie natomiast potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – skuteczne zabiegi

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem przeróżnych technik. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]