Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Zajrzyj tutaj, jeśli potrzebujesz więcej wiadomości o e-fakturze.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z niepoprawnym odczytywaniem pól faktur

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle określoną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla dostosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest doskonale klarowny. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący krok naprzód w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskują

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat), szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, jak również nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]