Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Oprócz tego jest to także najlepsze wyjście dla firm potrzebujących kolejnych sposobów pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym powinny wiedzieć firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem różnych typów umów, a wykup należności będzie tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają postanowienia kodeksu cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. By ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże problemy, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas specjalne kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak może okazać się, że dzięki niemu ustrzeżemy się podpisania niekorzystnej umowy.