łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Rodzaje łańcuchów śniegowych

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]