Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Jeśli chcesz zamówić rynny dachowe, powinieneś odwiedzić tę stronę

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak montaż rynien. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe czy PCV – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania trzeba zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Nasze dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08