Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Więcej informacji o sklejce szalunkowej Kraków.

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jakkolwiek przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeżeli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]