Szalunki – bez nich wiele nie zbudujesz

Szukasz szalunków Kraków? Odwiedź tę stronę.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna bądź sklejki

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych czy też grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również zestawiać 2 albo 3 surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze aluminium bądź stali, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które oferują inne usługi oraz inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]