Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania kierowców Bielsko - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]