Hydroizolacja domu czy garażu jest ważna

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które części budowli powinno się chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, piwnice, fundamenty, dachy i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z bądź opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, by projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.