Prywatny detektyw – wynajem

Kim jest detektyw? Ta specjalność rozwija się od XIX wieku, a stosowanie niezwykłych i intrygujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa skupia się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z rozumowania logicznego i rozmaitych niejawnych metod dochodzenia. Taka postać dedukcji ma na celu zidentyfikowanie prawidłowych wniosków w oparciu o dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie analizy wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z tego, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Tylko detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.