okna zabytkowe

Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich cenę w znacznym stopniu rzutuje także metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, co sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który ma wiele atutów, lecz wymaga regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najlepsi stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]