Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Zajrzyj tutaj jeśli interesuje Cię druk 3D cennik.

Opcja zlecenia druku 3D każdego prototypu, makiety czy podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, na ogół decyduje się ono na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Natomiast jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niskim nakładzie czy też konieczność skorzystania z modelu 3D jest sporadyczna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się często pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików STEP i STL zapłacisz więcej

Na końcową cenę wydruku 3D wpływa wiele czynników. Zlecający druk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STEP czy też STL), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. Często firma zlecająca opracowuje tylko prototyp lub rysunek projektowy. To powoduje, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu za pomocą skanera 3D, czy też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Inne czynniki znacząco wpływające na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku, a także materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk ma mieć całkowite czy procentowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo impregnacji czy wygładzenia).

Chcesz obliczyć koszt druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie da się celnie oszacować ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć to zlecenie. W tym celu wypada przesłać jej plik do ewaluacji ewentualnie, jeśli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i jak najrzetelniej opisać specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Eksperci CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru materiału i technologii druku.

Nasze dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]