W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność przeprowadzania szczegółowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na rusztowaniach, masztach i kominach

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na podestach, konstrukcjach budowlanych, stropach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych schorzeń mogących niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta problemów z błędnikiem, padaczki lub krótkowzroczności. Uzupełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania wysokościowe należy przeprowadzać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je regularnie co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również padaczka i choroby narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]